Zaburzenia odżywiania i relacja z jedzeniem

Zaburzenia odżywiania

Jako psychodietetyk współpracuję z osobami borykającymi się z zaburzeniami odżywiania - bulimią, kompulsywnym objadaniem się, ortoreksją. Rolą psychodietetyka jest psychoedukacja, rozwianie mitów żywieniowych i wsparcie w budowaniu zdrowych nawyków oraz poprawie relacji z jedzeniem, aktywnością fizyczną i ciałem. Psychodietetyk nie jest psychoterapeutą i nie prowadzi psychoterapii.

Zaburzenia odżywiania u nastolatków i dorosłych

Zaburzenia odżywiania u nastolatków to najczęściej anoreksja lub bulimia. Anoreksja rozpoczyna się zwykle w okresie dojrzewania, a jej pierwszym objawem jest rygorystyczna dieta. Bulimia zazwyczaj rozwija się w późnym wieku nastoletnim lub wczesnej dorosłości, a  jej początek w wielu przypadkach jest podobny do anoreksji. Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania u dorosłych zalicza się dodatkowo zaburzenie z napadami objadania się.

Zaburzenia odżywiania - w czym pomaga psychodietetyk?

Zaburzenia odżywiania mają bardzo złożoną psychopatologię. Jedzenie jest często tylko elementem większej całości, na którą składa się potrzeba kontroli, trudności z regulacją emocji czy perfekcjonizm. Jako psychodietetyk towarzyszę swoim podopiecznym w drodze do zdrowia. Na sesjach psychodietetycznych obalamy mity żywieniowe, które bardzo często stoją na drodze do wolności. Elementem współpracy jest nauka obserwacji i respektowania sygnałów głodu i sytości wysyłanych przez ciało, a także rozpoznawania i zaspokajania potrzeb emocjonalnych bez sięgania po jedzenie. Współpraca psychodietetyczna pomaga w obniżeniu lęku przez "zakazanymi" produktami i stopniowym budowaniu elastyczności oraz spontaniczności w jedzeniu.

bulimia

nervosa

jedzenie

emocjonalne

kompulsywne

objadanie się

restrykcje

żywieniowe

Zgłoszenie przez formularz kontaktowy
01
Zgłoszenie przez formularz kontaktowy
Dane do opłacenia wizyty i link do połączenia się otrzymasz drogą mailową
Pierwsza konsultacja (179 zł)
02
Pierwsza konsultacja (179 zł)
Otrzymasz podsumowanie wizyty i indywidualne materiały edukacyjne
Stały kontakt mailowy
03
Stały kontakt mailowy
Jesteśmy w stałym kontakcie i na bieżąco rozwiązujemy mniejsze problemy
Konsultacja kontrolna (129 zł)
04
Konsultacja kontrolna (129 zł)
Jeśli chcesz nawiązać dłuższą współpracę, ustalimy termin kolejnej konsultacji

Pierwsza konsultacja

Na konsultacji porozmawiamy o historii Twoich zaburzeń odżywiania i wyodrębnimy czynniki obecnie podtrzymujące problem. Wspólnie ustalimy konkretny plan działania, dopasowany do Twojego stopnia gotowości i otwartości na zmiany.

Konsultacje kontrolne

Na sesjach kontrolnych omówimy dotychczasowe sukcesy i wyciągniemy wnioski z pojawiających się problemów. Będziemy stopniowo rozszerzać pracę o kolejne kroki i zmiany przybliżające Cię do wolności żywieniowej.

Współpraca psychodietetyczna jest zazwyczaj stopniowa i długoterminowa. Być może zastanawiasz się, czy potrzebujesz jadłospisu? W zależności od sytuacji, podczas wychodzenia z zaburzeń odżywiania jadłospis może być zarówno pomocny, jak i szkodliwy. Celem jest bowiem wypracowanie zaufania do własnego ciała i jedzenie zgodnie z jego potrzebami. Są jednak sytuacje, w których elastyczny plan żywieniowy może wspierać pracę nad relacją z jedzeniem. Jeśli nie wiesz, co wybrać – umów się na pierwszą konsultację, na której wspólnie ustalimy najlepszą dla Ciebie formę współpracy. 

Chcesz rozpocząć współpracę lub masz pytanie?